برنامه فیفا برای حمایت از باشگاه ها

مصدومیت نیمار دردیدار برزیل و اروگوئه و مرتضی پورعلی گنجی در دیدار دوستانه تیم ملی فوتبال ایران با تیم ملی قطر بهانه ای شد تا در این نوشته برنامه فیفا برای حمایت از باشگاه ها در مواقعی که بازیکنان در مسابقات ملی مصدوم میشوند(موضوع بخشنامه شماره 1852) را بررسی نماییم:

دایره شمول

به موجب این برنامه چنانچه طی دوره حضور بازیکنان در تیم های ملی فوتبال در فیفا دی(منطبق بر تقویم بین المللی فیفا برای برگزاری بازی های ملی اعم از رسمی و دوستانه)، بازیکن حین مسابقه مصدوم شود، به میزان مشخصی به باشگاه ها غرامت داده می شود. فوت، از کار افتادگی دائم و سایر خسارت ها مانند هزینه های درمان از دایره شمول این برنامه خارج اند.

شرایط استحقاق

از جمله شرایطی که باشگاه ها مشمول دریافت غرامت موضوع این برنامه حمایتی باشند این است که 1) مصدومیت باید حین مسابقه باشد و نه تمرینات؛ 2) بازیکن باید دچار مصدومیت موقت شود و 3) مصدومیت بیش از 28 روز متوالی به طول انجامد.

مبنای پرداخت

مبنای پرداخت غرامت، حقوق ثابت بازیکن است؛ متن این برنامه در تعریف «حقوق ثابت» اعلام داشته: مبلغی که مقرر شده تا به صورت هفتگی یا ماهیانه به بازیکن پرداخت گردد؛ تعبیر نگارنده آنست که حقوق ثابت، مبلغ مقطوع سالیانه قرارداد را هم در بر میگیرد؛ یعنی اینکه اگر مبلغ قرارداد یک بازیکن سالانه باشه و در مورد حقوق هفتگی یا ماهیانه صحبتی نشده باشد، بدین معنا نیست که بازیکن مشمول این برنامه نگردد. در هر صورت برنامه، حمایتی است و فیفا قصد داره حتی الامکان به باشگاه های زیان دیده از مصدومیت بازیکنان در بازیهای ملی غرامتی پرداخت کند. نکته مهم آنکه حقوق ثابت یا همون fixed salary در مقابل آپشن ها و پاداش ها آمده است؛ یعنی در محاسبه غرامت، آپشن ها و پاداشت ها مد نظر قرار نمی گیرند.

هدف ما به عنوان وکیل ورزشی(وکیل ورزشی در تهران) آنست تا با آگاه سازی باشگاه های فوتبال از این برنامه حمایتی فیفا-که در زمره مسائل حقوق ورزش قرار دارد- آنها را در مسیر احقاق حق یاری نماییم.

تجربه و تخصّص ما، راهنمای شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.